Członkowie Polskiego Związku Tańca
Szanowni Państwo.
Mamy dla Państwa bardzo dobą wiadomość, zwłaszcza dla tych wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w imprezach mistrzowskich IDO. Dlatego chcemy wyjaśnić niektóre zagadnienia związane z podjętym Postanowieniem Sekretariatu Narodowego IDO w sprawie rozdzielenia eliminacji do oficjalnych imprez międzynarodowych IDO.
Na ostatnim posiedzeniu Sekretariatu Narodowego IDO Polska zapadła decyzja, że każda organizacja będzie organizowała osobno eliminacje na oficjalne wydarzenia IDO (Mistrzostwa Świata IDO, Mistrzostwa Europy IDO, Puchary Świata IDO, itp.). Reprezentacja IDO Polska we wszystkich dyscyplinach będzie reprezentowana po równo przez tancerzy PZTan i PFT. W przypadku nieparzystej liczby EpN (ilości możliwej liczby zgłoszonych podmiotów z danego państwa) o udziale trzeciego, piątego, siódmego, itd. podmiotu będzie decydowało losowanie przeprowadzone przed krajowymi eliminacjami.
Taka zmiana wynika z tego, że Pan Piotr Patłaszyński chciał zmienić parytet sędziowski na KM IDO, tzn. zwiększyć liczbę sędziów PFT zmniejszając liczbę sędziów PZTan, argumentując, że z PFT tańczy na tych imprezach więcej tancerzy. Nie wyraziliśmy zgody na zmianę parytetu ilości sędziów z PZTan. Wówczas Pan Piotr Patłaszyński zawnioskował o rozgrywanie przez każdą organizację osobno eliminacji do oficjalnych imprez IDO. Wyraziliśmy na to zgodę, gdyż uważamy, że będzie to bardziej korzystne dla tancerzy, trenerów, kubów i sędziów zrzeszonych w PZTan.
Czym to skutkuje dla PZTan’u?
Nie wiemy czym się kierował Prezes PFT składając propozycję rozdziału eliminacji. Decyzja została zaaprobowana przez obie organizacje. Jedyną przyczyną, którą podał Prezes Zarządu PFT podczas zebrania SN IDO Polska, był brak zgody przedstawicieli PZTan na zmianę parytetu. W tym kontekście nie rozumiemy obraźliwego pisma wysłanego przez Zarząd PFT, które zawiera nieprawdziwe informacje. Dotyczy to ilości uczestniczących w KM IDO tancerzy oraz kompetencji i przygotowania do sędziowania KM IDO przez sędziów z PZTan.
W niektórych konkurencjach występuje więcej tancerzy z PFT, np. Disco Dance, a w niektórych tancerzy z PZTan, np. w konkurencjach w Departamencie Tańców Karaibskich, Tańców Par i Synchro Dance. Poza tym sposób organizacji rywalizacji w PZTan (czyli klasy taneczne oparte na repertuarze) powoduje, że na KM IDO jeżdżą tancerze z PZTan mające wysoki poziom wykonawczy. Natomiast dla wszystkich tancerzy PFT jest to impreza ”obowiązkowa”.
Nawiązując do wypowiedzi w sprawie traktowania sędziów było wręcz odwrotnie. To sędziowie PZTan odczuwali dyskomfort podczas swojej pracy na imprezach organizowanych przez PFT i byli traktowani w nieodpowiedni sposób.
Reasumując.
Uważamy, że takie rozwiązanie będzie korzystne dla członków Polskiego Związku Tańca. Rozwiązuje to również wiele kwestii, które były podnoszone przez naszych członków, a mianowicie:
* PZTan będzie miał możliwość delegowania większej ilości reprezentantów na imprezy międzynarodowe niż do tej pory.
Wcześniej w zawodach międzynarodowych brało udział około 1/3 osób z PZTan. Po zmianie będzie to równa liczba dla obu organizacji, a w przypadku nieparzystej ilości miejsc, odbędzie się losowanie nieparzystego miejsca w poszczególnych konkurencjach.
Te zmiany korzystnie wpłyną na zwiększenie poziomu i ilość uczestników na zawodach. Tak więc, kto ostatnio się "prawie załapał", będzie miał większe szanse na to żeby wziąć udział w Mistrzostwach Europy IDO i Mistrzostw Świata IOD, reprezentując nasz kraj i rozwijając się tanecznie.
* Każdy tancerz Polskiego Związku Tańca, poprzez swoją klasę i poziom, ma informację na jakim etapie edukacji tanecznej się znajduje i czy nie jest jeszcze za wcześnie na udział w KM IDO i na imprezach międzynarodowych. Dzięki wprowadzonemu, przez Sekretariat Narodowy, rozwiązaniu będziemy mogli bardziej skupić się na rozwoju systemu klas, który wspiera zawodników na ich poziomie tanecznym i umożliwia osiągnięcie celu, jakim jest reprezentowanie kraju. Polskiemu Związkowi Tańca zależy na jakości. Nie chcemy drenować kieszeni tancerzy, którzy jeszcze nie są gotowi na starty w prestiżowych turniejach, tylko poprzez wyniki dać im wskazówki, w którą stronę najlepiej rozwijać swój warsztat.
* Mamy informacje, iż szkoły oraz uczelnie zaczęły uznawać klasy nadawane przez Polski Związek Tańca jako czynnik wpływający na przyznanie stypendium, lub nawet indywidualnego toku studiów. Wyniki tancerzy brane są także pod uwagę przy przyznawaniu dodatkowych punktów w procesach rekrutacyjnych.
* Krajowe Mistrzostwa IDO, z ramienia PZTan, oceniali i dalej będą oceniać specjaliści w swoich dziedzinach. Związek deleguje sędziów „z klucza” – w skład Komisji Sędziowskiej wchodzą sędziowie międzynarodowi, 1 i 2 kategorii w danej specjalizacji. Do tej pory nie mieliśmy wpływu na to, iż ciągle te same osoby sędziowały zawody ze strony PFT, mimo różnorodnego składu delegowanego przez PZTan. Dla nas ważne są kompetencje sędziego, bez względu czy ktoś się z kimś prywatnie lubi czy nie. I tego nadal będziemy pilnować.
* Sposób oceniania tancerzy podczas KM IDO, był pomiędzy obiema organizacjami od dawna przedmiotem wielu dyskusji. Nie ma u nas zgody na jedną słuszną linię sędziowania, gdzie ktoś narzuca swój punkt widzenia i wynosi się ponad innych sędziów. Po to Komisja Sędziowska składa się z pięciu lub siedmiu osób, aby ocena była obiektywna i sprawiedliwa. Jesteśmy Związkiem zrzeszającym ludzi tańca. Wierzymy w ludzi. Nasi sędziowie co roku podnoszą swoje kompetencje na szkoleniach sędziowskich, przez co stają się specjalistami w swoich technikach, by ich oceny były jak najbardziej rzetelne.
Zachęcamy do śledzenia naszych social mediów, gdzie już niebawem ukaże się wywiad szerzej opisujący powyższy temat.
ZAPEWNIAMY PAŃSTWA, ŻE POLSKI ZWIĄZEK TAŃCA ZE WSZYSTKICH SIŁ POSTARA SIĘ SPROSTAĆ WYZWANIOM, KTÓRE PRZYNOSI NOWY SEZON TANECZNY.
Przed nami najbliższe wydarzenia, na które serdecznie Państwa zapraszamy:
- 07.-09.10.2022 – Szkolenie dla Trenerów i Sędziów PZTan Janów Podlaski 2022 – odpowiedzialny za szkolenie jest Wiceprezes Zarządu PZTan Kamil Borecki,
- 23.10.2022 – Wratislavia Open Cup 2022 – solo i duety,
- 28.-30.10.2022 – Mistrzostwa Świata IDO w Tańcach Par Warszawa 2022,
- 11.-13.11.2022 – XXVI Open Polish Championship (Otwarte Mistrzostw Polski) Rawa Mazowiecka 2022
- 20.11.2022 – VII TTN CARIBE 2022 – dla tancerzy klas rekreacyjnych i zespołów III Ligi PZtan
Na stronie www.pztan.org opublikowany został cennik na nowy sezon taneczny. Prosimy o zapoznanie się i zachęcamy do korzystania z cen promocyjnych!
Pozdrawiam tanecznie.
W imieniu Zarządu Polskiego Związku Tańca
Zbigniew St. Zasada
Prezes Zarządu PZTan